Slow Sunday: První spolkový bioobchod a už jste byli na #kafesbabi?

Kromě prvního sněhu, který – alespoň v Praze – zase rychle zmizel, přinesl tento týden spousta zajímavostí na nedělní odpolední čtení ke kávě nebo čaji. A z něčeho už se pomalu mohou tvořit novoroční předsevzetí (ačkoli každý to máme jinak, já mám vždycky hlavu plnou předsevzetí hlavně v září, jak už jsem psala dříve…).

🥕 Začnu tím, co mě vyvedlo z míry hned na začátku týden. První spolkový bioobchod u nás. Už jste o něm slyšeli? Protože já doposud ne. Jmenuje se obŽIVA a jeho cílem je sdružovat stejně smýšlející lidi, kteří mají zájem o produkty přímo od výrobců, bez zbytečných marží, a kteří jsou ochotni se na takovém projektu podílet i svými silami. Na jejich webu se dočtete o plánovaném fungování podrobněji, stejně jako se tam můžete stát členem, podpořit je a prohlédnout si transparentní účet i rozpočet. Plánované otevření obchodu je v březnu příštího roku v pražském Dvoře Kobylisy, přímo naproti stanici metra.

👂 Na Radiu Wave si můžete poslechnout fajn rozhovor s vedoucím kampaně Zachraňme lesy z Hnutí Duha Janem Skalíkem a dobrovolnicí Týdne pro divočinu. Dozvíte se, co je to Guerilla Foresting a jak se třeba můžete proti rozpadu našich lesů zasadit i vy.

👂 Na Wave mimo jiné také vyšel dokumentární podcast o strastech mileniálů. Diskusní a zajímavě pojatá necelá půlhodinka nahlíží do duší mileniálů a snaží se je tak trochu uklidnit.

📰 Nepříjemné, ale nutné čtení o následcích požárů v Kalifornii, při kterých zemřelo 83 lidí. Mnoho dalších nyní nemůže vycházet z domovů bez masek, aniž by se nedusili kašlem.

Still, I couldn’t help thinking: Is this the new normal? Is this what climate change means for us? Huddling in museums for air, observing exhibits of the undamaged world?

V návaznosti na to jsem se pokoušela zjistit údaje o našem vlastním ovzduší, pokud byste se chtěli podívat, jak je na tom vaše město či kraj, to nejaktuálnější, co jsem našla, jsou údaje Českého hydrometeorologického ústavu.

☕ Roztomilý projekt, který se taky zabývá generačními rozdíly, a snaží se obnovit rodinnou pospolitost a reálné sociální vazby, je Kafe s babi. Motivuje k tomu, abychom vytáhli své prarodiče na kafe, na pivo, nebo na koláč častěji. Ukázali jim něco nového, popovídali si o věcech, co nás zajímaj a štvou a překlenuli generační mosty a víc tak porozuměli vzájemným strastem a radostem. Projekt navíc vytváří ve spřátelených kavárnách a restauracích výhodné podmínky, takže si někde babi i děda můžou dát kafe zadarmo nebo se najíst levněji.

👗 Nakonec ještě tip na výstavu o opravdové slow fashion: meziválečném módním salonu Hany Podolské v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. O tom, jak tehdy probíhal proces výroby a zkoušení šatů i o tom, že využívání influencerek k propagaci vlastních modelů a produktů není až taková novinka posledních let.