Slow Travel Guide: Madrid

Vyžadovalo to až několik týdnů života ve španělském hlavním městě, aby mi došlo, jak „pokrokoví“ v Česku, zejména v Praze, v udržitelném obchodním modelu jsme a jaké zde v tomto ohledu máme možnosti to rozvíjet. Ano, jakkoli absurdně to v kontrastu se sarkastickými twitterovými příspěvky tematizujícími českou a pražskou zaostalost od městských úředníků, přes technologickou vybavenost, až po módní vkus, může znít, větší i menší města obohatily bezobalové obchody prodávající vše od potravin, přes kosmetiku, až po prací prášky a psí granule, módní butiky šířící osvětu týkající se férové produkce a bary a kavárny, kde vám do mojita dají kovové brčko a na kávu do vlastního desetiprocentní slevu.

I přesto, jak malicherně a pozérsky některé „výmysly“ zní, směřují všechny poměrně dobrým směrem. Můžou být terčem posměchu jako aktuální módní výstřelek mladých pražských bloggerek a influencerů, i přesto ale odrážejí poměrně zásadní fakt, a to, že celá planeta začíná pociťovat, že je potřeba změnit směr trochu blbě rozjetého vlaku.


A pak člověk na trochu delší dobu odjede a zjistí, jak lokální jeho snaha je. Ve Španělsku jsem si oproti Česku, až na některé výjimky dané kulturou, přišla jako v plastem opojených devadesátkách. A to jsem jen „kousek“ od nás, co pak taková Latinská Amerika se svým personálem v supermarketech, jehož hlavní náplní práce je ukládání vašeho nákupu do několik igelitových tašek? Kupodivu jsem ale kvůli tomu nepropadla nihilismu. Naopak. O to důležitější mi začalo připadat přemýšlet při cestování o jeho podstatě, o tom, jak cestovat udržitelně a brát v potaz, že to, co se v cizí zemi stane, tam v tomto případě bohužel taky zůstane. Takže není úplně fér si vyjet na eurovíkend, nakupovat plasty neplasty a pak se vrátit a zajít si na nákup s frusacky, zbylé obaly pečlivě vytřídit a kávu si nechat dát do vlastního. Začalo mi připadat o to důležitější a smysluplnější cestovat pomalu (ano, i tady můžeme využít módního spojení slow travel) a chovat se jednoduše jako návštěva, kterou taky jsme. Užít si atmosféru, popovídat si a nenechat za sebou vlastní nepořádek.

Zkráceně řečeno jsem si před cestou a během svého pobytu vyhledávala alternativy obchodů a podniků, které podporuji i doma a občas se (s vypětím svých introvertních sil) snažila poukázat na to, jak nesmyslné některé jejich zažité nadužívání jednorázových věcí je, až mi vznikl pěkný seznam nejrůznějších míst a španělských specifik, díky kterému si šlo užít Madrid i udržitelně. Přišlo mi škoda nechat si ho jen pro sebe, a tak vznikl první článek z plánované série jednoduchých průvodců, které shromáždí tyto informace na jednom místě a umožní si město prožít bez přílišného plýtvání.


Kam jít nakoupit?

To první, co člověk potřebuje, je jídlo (nebo jsem sama?). V Madridu (a ve Španělsku obecně) má nakupování základních potravin bez obalu trochu delší tradici, jsou zde proto hodně staré obchody, které akorát obnovily činnost, a vedle nich úplně nové a moderní. Jejich cíl bohužel někdy nesahá dál než za to „být moderní“ a zákazníkům i přes princip bezobalového nakupování nabízejí sáčky a tašky, ať už igelitové nebo papírové a v některých si připočtou malou přirážku, pokud využijete jejich skleněné zavařovačky.

I systém je trošku jiný než by člověk čekal. I přesto, že většina z těchto obchodů je hodně velká a vypadá samoobslužně, zaměstnanci některých obchodů neradi vidí zákazníky, když si sami nabírají. Je lepší se proto vždycky zeptat, abyste předešli nedorozuměním. A teď už doporučené obchody:

Pepita y Grano

Pepita y Grano má už celkem tři pobočky v Madridu, další 3 jinde po Španělsku a jednu dokonce v Itálii. Seženete tady veškeré základní potraviny, tak zvané superpotraviny, čaje, sušené (i exotické) ovoce a podobně.

Granel Madrid

Granel Madrid sídlí v atraktivní čtvrti La Latina, kam se za svou návštěvu určitě alespoň jednou podíváte tak jako tak. Je o něco menší, ale seženete tady všechno podstatné.

Casa Ruiz Granel

Casa Ruiz Granel už má 4 prodejny v Madridu, 2 v Barceloně a neuvěřitelně široký sortiment. Může trochu překvapit poměrně luxusně působícím interiérem, ale ceny jsou srovnatelné s ostatními obchody.

 

Bezobalu-friendly places:

Kromě výše uvedených speciálek najdete koutky se základními potravinami v dávkovačích například v řetězci Bio Carrefour. Luštěniny často prodávají na váhu malá zelinářství a obchody a fruterie a olivy a oleje jsou zde zvyklí prodávat i v těch nejzapadlejších místech ve speciálních místních obchodech také na váhu, stačí podat vlastní krabičku nebo sklenici.

Pozor: Pokud potřebujete nakoupit zeleninu a ovoce, vyvarujte se nákupu v supermarketech. Nejen, že jejich produkce není dobrá, ale nefunguje zde obvykle systém samoobsluhy: personál vám sám vybere kusy a každý druh zvlášť zabalí do igelitového sáčku. Pokud se chcete ovocem a zeleninou sami přebírat, musíte použít jednorázové igelitové rukavice (jako by se jich nikdo jiný předtím nedotknul, že). Lepší je proto zajít do malého obchodu s ovocem a zeleninou, který je v Madridu prakticky na každém rohu a nabízí mnohem chutnější a větší výběr toho, co je zrovna k dispozici.

Kde se dobře najíst?

Brunch, oběd i večeři s důrazem na původ potravin a úpravu jídla vždycky najdete ve čtvrtích Malasaña, Lavapiés a La Latina. Pár doporučení:

Federal café

Ve Federalu se dobře najíte i napijete. Interiér je moderní, mají posezení venku v příjemné, poměrně klidné čtvrti.

Secret tip: Magic Monkey Smoothie👍

Faraday café

Stylovka s výbornou kávou a příjemným prostředím.

https://www.instagram.com/p/BoWmkc7DKTD/?taken-by=faradaymadrid

La Lechuga

Kousíček od hlavního náměstí se skrývá v postranní uličce tahle restaurace, která možná nezaujme interiérem, zato to jídlo! Menu nemá desítky stránek (respektive má jenom jednu), ale cokoli si z něj objednáte, nebudete litovat. K tomu skvělé červené víno z ekologického zemědělství, o kterém vám majitel poví první poslední.

Restaurante Albur

V resturaci Albur v Malasañi vaří fantastické typické španělské jídlo, jako je paella nebo arroz negro, a mají ty nejlepší dezerty, co jsem v Madridu jedla. Vlastně možná, co jsem vůbec kdy jedla. I tady jim záleží na tom, odkud jídlo pochází a vybírají od lokálních španělských dodavatelů.

Vega

Interiér vykládáný azulejos, jednoduché, avšak dokonalé obědové menu a červené z nízkých sklenic, jakoby nic.

Mamá Elba

Bezkonkurenčně nejlepší zmrzlina v Madridu. Vybere si vegan i ten, kdo to chce bez cukru. Platí se za velikost, ne za počet kopečků 🍦a hned za rohem trhy Rastro, co víc si přát.

Ráj vintage second handů

Ačkoli všude frčí spíš Berlín, případně možná Budapešť, v Madridu je podle mě ten nejlepší výběr second-handů, které prodávají oblečení z druhé ruky z pořádných materiálů. Ke štěstí vám postačí najít Calle Velarde.

La Mona Checa

Extravagantní sluneční brýle, sukně jako z 30. let a mnoho dalšího.

Magpie

Výběr vintage oblečení, kde si vždycky vyberete, doplňují plesové šaty a nejrůznější kostýmy a tematické obleky.

El Tocador Vintage

Jen o pár ulic dál možná najdete ty plesové nebo dokonce svatební šaty z druhé ruky, které jste tak dlouho nemohly najít.

Friperie

Ráj Levisek. Nejrůznější střihy, barvy, délky. Kalhoty, kraťasy, bundy, vesty, tady to seženete do 30 euro.

Suvenýry a doplňky

El Rastro

Blešák, který najdete i v každém jiném druhém průvodci prostě stojí za to. Najdete tady úplně všechno. Od ručně vyráběných produktů, přes „hadrárny“, antiky, šperky, až po měděné a smaltové nádobí.

Casa Gonzáles y Gonzáles

Unikátní obchůdek ve čtvrti Chueca prodává pár pečlivě vybraných kousků zejména bytových doplňků. Stojí za to si ho prohlédnout i bez nákupu a inspirovat se pečlivostí (tak netypickou pro Madrid), která čpí z každého detailu.

View this post on Instagram

Parece que con el buen tiempo las calles de Madrid por fin se animan…Las lluvias, tan necesarias para el campo y reservas de aguas, han dado lugar a un inicio de primavera complicada para el pequeño comercio. Nosotros hemos aprovechado estos días más tranquilos para tomar aire, leer, reflexionar sobre el camino recorrido, avanzar nuestra próxima tienda online y buscar novedades que irán llegando a nuestra casa con la intención de siempre: hacer que vuestro día a día sea más fácil y agradable. ¿Se os ocurre algún producto que os gustaría encontrar en nuestra casa? (el precioso vestido negro de la fotografía es de @yellowandstone y el mandil blanco es vintage) 🌿 It seems that the streets of Madrid are getting lively with this good weather. The rain, so necessary for the soil and the water reserves, has brought a complicated Spring start for the small business. We have make the most of these calm days to breath, read, think about our career path and getting ahead with our coming online shop and look for new goods that will start coming to our home with the same purpose as always: to make your day-to-day moments easier and pleasant. Do you think of any product you would like to see in our home? ( the beautiful dress in the photo is from @yellowandstone and the apron is vintage). 🌿 #casagonzalezygonzalez #gonzalezygonzalezstore #articulosatemporalesgenuinosyfuncionales #timelessgenuineandfunctionalarticles #bellezautilitaria #goodmorning #sun #sunday #wellcome #spring

A post shared by Casa González & González (@gonzalezygonzalezstore) on

Planthae

Pro florofily doporučuji tuto malou oázu. Kromě nejrůznějších rostlin prodávají také ručně vyráběnou keramiku a mají bohatou knihovničku.

(O těchto a dalších místech více v publikaci Historias de Madrid, bohužel pouze ve španělštině)

Tip na závěr

Museo Joaquín Sorolla

Památky, muzea a galerie, si každý vybírá dle svého gusta, na ta madridská si ovšem dopřejte hodně času, budete jej potřebovat. Jen jedno místo by vám, podle mě, nemělo uniknout: Museo Joaquín Sorolla. Zastavení v této vile s přilehlou andaluskou zahradou je ztělesněním slow travel.

Museo Joaquín Sorolla